مراحل ساخت ظروف میناکاری

مراحل ساخت ظروف میناکاری

مینا کاری هنری بسیار اصیل با سابقه طولانی که از هنرهای سنتی و صنایع دستی اصفهان به شمار می آید . میناکاری بر روی فلزاتی چون نقره ، طلا و مس قابل انجام بوده که امروزه بیشتر بر روی مس انجام می گیرد .گام اول در تولید ظروف مینا ساخت ظرف مورد نظر است معمولا مسگران چیره دست به روشهایی همچون خم کاری و چکش کاری ظروفی چون بشقاب ، کاسه ،گلدان ، کوزه ، تنگ و … را ساخته و پس از تمیزکاری با اسید سولفوریک رقیق آنرا آماده لعاب کاری می کنند .نمونه عکس های ظروف ساخته شده مسی قبل از لعاب کاری به شرح ذیل است .

ظروف مسی

 

 

در گام بعدی برای آماده سازی ظروف مینا جهت نقاشی باید لعاب کاری شوند که بدین منظور بایستی رنگ لعاب آماده شده ۳ یا ۴ مرتبه به ظروف پاشیده شود و پس از هر بار پاشش رنگ ظروف در کوره قرار گیرد تا با دمای ۷۵۰ تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد پخته شود عکس های این مرحله به شرح ذیل است .

 

ساخت میناکاری

نقاشی : در این مرحله استاد میناکار ظروف لعاب شده را با رنگهای مخصوص مینا کاری و قلم موهای ظریف خود نقاشی میکند و طرح های مختلفی روی ظروف کار میشود مانند اسلیمی ، ختایی ، گل و مرغ ، پرداز ، شکار و غیره

میناسازی

در مرحله پایانی و پس از اتمام نقاشی و میناکاری روی ظروف آنها را مجددا داخل کوره قرار میدهند تا در دمای ۶۰۰ درجه رنگها پخته شده و کار به اتمام برسد . این مرحله خیلی حساس  می باشد چون رنگهای میناکاری در طی زمان مشخصی در کوره پخته می شوند در صورتی که ظروف مینا کمتر از آن میزان در کوره بماند و حرارت بماند رنگها به ثبات و یکنواختی نمی رسد و در نتیجه برق و جلای لازم را به کار نمی دهد و درصورتی که بیش از مقدار لازم نیز در کوره بماند رنگها دچار سوختگی می گردد و جذابیت کار از بین می رود  و ظروف کدر می گردد .

کوره میناکاری

مطالب مشابه

Comments (2)

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

پاسخ

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

پاسخ